fbpx

Dodatki w stylizacji – jak dobierać i łączyć buty, torebki, paski itd.

jak łączyć stylowe dodatki jak dobierać buty torebki do stylizacji

Jak dobierać dodatki do stylizacji by całość do siebie pasowała i wyglądała stylowo? Dobór dodatków to temat-rzeka i bardziej sztuka niż nauka, stąd poniższe podpowiedzi mogą się uzupełniać, ale i konkurować o miano bardziej trafionej w danej sytuacji. Traktuj je więc jako różne, alternatywne strategie i eksperymentuj, szukając najlepszych dla siebie. To co, zaczynamy?

Twój typ kolorystyczny

Nie byłabym sobą, gdybym nie zaczęła od tego punktu, ale to prawda wręcz podstawowa – najlepsze dodatki to te, które kolorystycznie stanowią część Twojej palety. Czerń wcale nie jest najbardziej uniwersalna, a kolorowe dodatki z Twojej palety będą świetnie się ze sobą łączyć, co pokazuję w tej rolce na IG. Najbardziej uniwersalne dodatki będą w kolorach bazowych Twojego typu urody. Pamiętaj też o połączeniach barw. Jeden ciemny dodatek w stylizacji typu Jasnego będzie ciekawym przełamaniem, kilka – najpewniej ją przytłoczy. Jeśli Twój typ urody nie lubi dużych kontrastów, to połączenie czarnej torebki i białych sneakersów też nie będzie najlepszym pomysłem.

Maksymalnie 3 kolory w stylizacji

jak łączyć ubrania warstwy i kolory

W stylizacji najlepiej łączyć ze sobą do 3 kolorów. Jeśli nie ma wizualnego łącznika (np. wielobarwnego wzoru), więcej barw wywoła wizualny chaos (4). Natomiast do pojedynczego koloru możesz dokładać jego tony – jaśniejsze/ciemniejsze, żywsze/zgaszone wersje. W ten sposób możesz tworzyć tonalne total looki (1), zestawienia dwóch barw (2) lub połączenia trzech barw (3). Dodatki mogą powielać kolory występujące w ubraniach lub stanowić wyróżniający się kolorystycznie element (3). Ciekawie może też wyglądać stylizacja w jednym kolorze z dodatkami w drugim.

Jak łączyć dodatki – w tym samym kolorze czy różne?

Długo panowało przekonanie, że torebka i buty powinny być w tym samym kolorze. Później ta zasada stała się synonimem braku stylowej wyobraźni, a kreatywne zestawienia nowym wyznacznikiem smaku. Tak naprawdę obie strategie są prawidłowe, ale jednocześnie mają swoje ograniczenia.

Ten sam kolor sprawdza się zwłaszcza przy dodatkach w neutralnych, bazowych kolorach, gdy zależy nam, by dodatki nieco znikły w tle kreacji. Ten sam kolor pomaga też stworzyć klamrę dla całej stylizacji (czytaj niżej o zasadzie kanapki). To połączenie prostsze i bardziej przewidywalne, co nie znaczy, że złe! Często będzie najlepszym wyborem, zwłaszcza jak nie masz wiele czasu na stylizowanie się.

Różne dodatki są wizualnie ciekawsze, ale nieumiejętne zestawione zrobią cudaka ze stylizacji. Coś musi je łączyć – kolor albo styl, dlatego:
– najlepiej korzystaj z kolorów, które już pojawiają się w stylizacji (patrz punkt: maksymalnie 3 kolory).
wybieraj dodatki spójne stylem (np. pleciony koszyk + espadryle, sakiewka + lordsy, nerka + sneakersy).
zadecyduj na czym skupia się uwaga (na dodatkach czy na stylizacji, na górze czy dole sylwetki) – nie krzycz wszystkim na raz.

Pewnym kompromisem między 1 a 2 kolorami
jest wybieranie odległych od siebie tonów jednego koloru
,
które interpretujemy jako różne barwy, np.:
jasnobeżowy + brąz,
błękit + granat,
złocistooliwkowy + wojskowa zieleń,
pudrowy róż + bordo.

TIP: w swojej szafie na pewno zauważysz pary najlepiej pasujących do siebie dodatków. Zapamiętuj je – będą dla Ciebie ściągą, powielanym schematem ze stylizacji na stylizację.

Kolorystyczna klamra – zasada kanapki

Wiemy już, że dodatki najlepiej dobierać kolorystycznie powielając kolory już występujące w stylizacji. O ile element w pojedynczym kolorze może niekiedy wyglądać na oderwany od całości (najlepiej w tej roli wypadają dodatki ulokowane w centrum sylwetki, tj. paski i torebki), to w parze wygląda dużo sensowniej. Idealnie wykorzystuje to zasada kanapki, gdzie ten sam kolor pojawia się w górze i dole stylizacji, w połączeniu dwóch dodatków (np. czapka/okulary/szal + buty) lub ubrań i dodatków (np. top/kurtka + buty lub czapka/opaska itd. + spodnie/spódnica/rajstopy), tworząc dla całości kolorystyczną klamrę.

Przykład? Beżowy kapelusz, błękitny płaszcz, granatowe spodnie i brązowe buty – mamy kolorystyczną „kanapkę” z dodatków oraz 2 kolory (i ich tony) w stylizacji. Torebkę możemy wybrać w tonacji brązów/błękitów lub w 3-cim kolorze zależnie od efektu całości.

Do 3 poziomych odcięć

Jednak nawet zasada kanapki miewa ograniczenia i dobór butów w kolorze nóg może okazać się lepszą strategią. Chodzi o ilość poziomych odcięć w sylwetce. W przypadku total looków poziome odcięcia (linie, gdzie kończą się długości topów, okryć i dołów) zlewają się ze sobą. To sprawia, że sylwetka jest uporządkowana i wysmukła, dlatego total looki wyglądają bardziej szykownie niż miksy. Ale nawet wtedy, jeśli dodamy kontrastowy kolorystycznie pasek i buty, od razu tworzymy wyraźne 2 odcięcia. Gdy w sylwetce pojawia się więcej niż 3 poziome linie, powstaje wizualny chaos, a sylwetka „osiada”. Dlatego zwykle tak trudno jest Ci dobrać buty do spódnic. Trzeba pogodzić ze sobą widoczne przecięcia nóg (koniec spódnicy i cholewkę buta), co lubi skracać sylwetkę, a jest jeszcze reszta stylizacji.

Dlatego zwłaszcza przy niskim wzroście czy krótkich nogach często lepiej prezentują się buty zbliżone kolorystycznie do nóg (cieliste lub w kolorze spodni/rajstop), a łatwiej szaleć jest przy reszcie dodatków :). Często wtedy torebka/szal itd. w innym kolorze wygląda najlepiej, bo przyciąga wzrok wyżej, co wizualnie „wyciąga” sylwetkę do góry.

Na koniec – stylistyczny upgrade

Chociaż polskie słowo „dodatki” sygnalizuje coś mniej istotnego od „głównej” stylizacji, jest dokładnie odwrotnie. Nawet jeśli gładkie dodatki są tłem dla wyrazistej kreacji, ich jakość nadaje ton całości. Tandetna torebka czy buty położą nawet drogą, designerską sukienkę. Zwłaszcza, że te same dodatki nosisz często codziennie latami, ich wybór ma kluczowe znaczenie dla KAŻDEJ codziennej stylizacji.

Dlatego bądź szczególnie wybiórcza co do jakości ich projektu i wykonania. Świadomie planuj budżet na ich zakup zamiast spychania na ostatnie miejsce zakupowej listy. Prosta, gładka, ale szlachetna w odbiorze forma przewyższa każdą „oryginalną”, ale niechlujnie wykonaną. Uważaj zwłaszcza na bogato dekorowane, „bazarowe” estetyką produkty, w których oprawa ma wizualnie zagłuszać niską jakość. Nie każda skórzana torebka ma warty uwagi projekt, a drogie tworzywo to wciąż tylko plastik (i starzeje się gorzej niż skóra). Chodzi o znalezienie produktu idealnie dobranego do Ciebie. W wyborze dodatków „mniej znaczy lepiej” dużo bardziej niż w każdej innej kategorii.

 

 

Scroll to top