fbpx

Jak stylowo się ubierać i znaleźć własny styl?

Zastanawiasz się, jak zacząć stylowo się ubierać i w codziennych stylizacjach odnaleźć własny styl? Fantastycznie! W tym wpisie przybliżę Ci jak to zrobić. Jednak zanim zaczniesz czytać dalej, spróbuj odpowiedzieć na te 3 pytania:
(najlepiej zapisuj swoje odpowiedzi)

1) co to dla Ciebie znaczy wyglądać stylowo?
2) co to dla Ciebie znaczy mieć własny styl?
3) czy oznaczają to samo?

stylowy wygląd jak znaleźć swój styl

Stylowy wygląd

to wygląd przemyślany, spójny i wizualnie atrakcyjny – jeśli nie zwyczajnie piękny to przynajmniej intrygujący. „Stylowy” jest więc przeciwieństwem do „przypadkowy”. Mamy tu i zgraną paletę kolorystyczną i ciekawe, gustownie zestawione fasony. W stylowym wyglądzie widzimy jakość, staranność, zmysł i „oko”. Dodatkowo, gdy coś jest „w określonym stylu”, oznacza to, że posługujemy się pewnymi kodami, skojarzeniami, w które obrastają konkretne kolory, materiały i kroje – jak romantyczna bluzka z bufkami i buntownicza, cool ramoneska. Te razem opowiadają nam pewną historię, wywołują w nas określone skojarzenia i emocje.

Stylowy wygląd może przybierać najróżniejsze formy skupione wokół pewnych spójnych wartości i skojarzeń. Takie „przepisy” na wygląd mogą stać się modą, powszechnie rozpoznawanymi stylami w modzie.

Style w modzie

Rodzaje stylów w modzie można podzielić na związane z dekadami lub z grupami/subkulturami i nie sposób wymienić wszystkich, które powstały, zwłaszcza, że dają się uchwycić dopiero z upływem czasu. Przynajmniej od początku XX wieku, każda dekada ma swoją specyficzną estetykę, „ducha czasów”. Na przykład okołowojenne moda lat 40 była praktyczna i dodawała siły (dominowały szerokie ramiona), lata 50-te zdominowały ultrakobiece, ale i konserwatywne co do roli kobiety suknie, a szalone lata 60-te uprościły sylwetkę i skierowały uwagę na młodzież. Oczywiście równolegle istniały różne estetyki przynależące do grup i subkultur. Niektóre z nich były krótkotrwałe (np. emo) i/lub lokalne, a inne trwają ponad dekadami, jak styl preppy, czy szerzej estetyka old money. Na niektóre style składają się wręcz dekady doświadczeń i różne nurty z całego świata; na przykład na styl sportowy (bejsbolówka, getry, moon-boots, koszulka polo i neoprenowa bluza – to wszystko sport), czy rockowy (queerowy glam rock, punk, grunge czy gothic rock – by wymienić choćby kilka nurtów). Moda tworzy, miksuje, zapomina i odkrywa na nowo kolejne style. Przykłady? 80’sowy blichtr, styl boho, paryski szyk, Y2K, athleisure, cottage core, czy ostatni hit z TikToka – office siren, czyli biurowy minimalizm lat 90-tych, który dopiero teraz został właśnie tak nazwany i zdefiniowany.

I chociaż style w modzie
to nieskończone źródło inspiracji,
w tworzeniu swojego stylu
kompletnie nie chodzi w nim
o ślepe kopiowanie danej estetyki.

To wiedza z zakresu mody (i znajomość pojęć choćby takich jak np. glamour, minimalizm, coastal grandma, rustykalny, smart casual) pomaga Ci nazywać, znajdywać i łączyć inspiracje i ubrania, w których widzisz siebie, jak najlepiej oddające to, jaka jesteś.

Jeśli stylowy wygląd oznacza estetykę,
własny styl oznacza autentyczność.

własny styl inspiracje stylowy wygląd

Własny styl

Twój styl to Ty.
Jeśli w prostym t-shircie i jeansach czujesz się sobą, świetnie! Jeśli nosisz po 3 szalone printy na raz – również :). To bycie (noszenie się) w zgodzie ze sobą, z poszanowaniem Twoich realnych potrzeb i stylu życia. To odważne opowiadanie o sobie za pomocą ubrań. To otulanie się rzeczami, które dodają Ci pewności siebie, cieszą i budują wewnętrzny ład. To wybieranie siebie.

Stań przed lustrem.
Jak opisałabyś dziewczynę w odbiciu na podstawie jej stylizacji?
A jaka jesteś i co chciałabyś, by widzieli w Tobie inni ludzie?

Jeśli te dwa opisy są spójne, jesteś na dobrym tropie! Jeśli zaś wyłaniają się z nich dwie różne osoby, nic dziwnego, jeśli odczuwasz duże niezadowolenie z aktualnej zawartości szafy.

Jak wyglądać stylowo i jednocześnie we własnym stylu?

Bo przecież to się nie wyklucza, a wręcz przeciwnie – doskonale uzupełnia i wzajemnie wzmacnia! A odpowiedź jest prosta – potrzebujesz ubrań, które spełniają moją autorską zasadę 3xTAK, tj. pasują do Ciebie równocześnie:
– kolorem
– fasonem
– stylem

Jak wcześniej ustaliłyśmy, stylowa stylizacja jest spójna i dobrana wizualnie (kolorami i krojami). Znalezienie takich ubrań – dobranych do Twojej urody i sylwetki oraz do osobowości sprawia, że wszystko wskakuje na swoje miejsce. Ubrania, które spełniają zasadę 3xTAK pasują do Ciebie i do siebie wzajemnie, więc możesz je zestawiać ze sobą na różne sposoby, a te połączenia są wizualnie spójne i podkreślające Ciebie. W takich stylizacjach wyglądasz pięknie, czujesz się sobą i wręcz emanujesz naturalną pewnością siebie.

Jak znaleźć swój styl?
(i swoje kolory i fasony przy okazji też)

Od tego masz mnie :).
Technicznie odnośnie stylowego wyglądu, bo Twoje kolory i fasony przybliżam Ci w ramach analizy kolorystycznej i sylwetki. Ale wspieram Cię też w odkrywaniu swojego stylu. Tu na początku zapraszam Cię do wypełnienia specjalnego workbooka, który przygotowałam i udostępniam Ci za darmo! Zaplanowałam go jako przewodnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez poznanie siebie, ustalenie Twojego stylu i zmianę w szafie na tę marzeń.

>> ODBIERZ SWÓJ WORKBOOK TWOJEGO STYLU <<

jak znaleźć swój styl workbook stylowego wyglądu

Scroll to top