fbpx

Jak urządzić garderobę? 7+ zasad organizacji szafy

jak urządzić garderobę

Każdej z nas zdarzyło się chyba zamarzyć o garderobie w stylu Carrie Bradshaw. I chociaż nie każda z nas ma możliwość wygospodarowania osobnego pomieszczenia, każda może czuć się wyjątkowo, otwierając swoją szafę. Co powinno znaleźć się w garderobie, w co inwestować? - o tym pisałam w innym wpisie. Dziś zajmiemy się samą szafą 🙂

Jak urządzić garderobę ?

Organizacja szafy / garderoby będzie dużo przyjemniejsza, jeśli wykorzystasz kilka sztuczek i gadżetów. Te 7 zasad zawiera jeszcze więcej praktycznych podpowiedzi, niezależnie od ilości ubrań i rozmiarów przestrzeni :).

1. Podział przestrzeni

Możliwość trzymania wszystkiego w jednym miejscu to ogromny komfort. Jeśli musisz podzielić aktualnie noszone rzeczy na kilka miejsc (np. zostawić buty w przedpokoju), rób to konsekwentnie. Tzn, jeśli buty na obecny sezon są w przedpokoju, to wszystkie. W razie czego możesz zrobić w szafie wywieszkę z ich zdjęciami ;).

Swetry obok swetrów, bluzki z długim rękawem razem, spódnice koło siebie ... Ubrania łącz kategoriami, dzięki temu będziesz widzieć, co z danej kategorii masz do wyboru. Ubrania warto grupować kategoriami zwłaszcza w przypadku rzeczy przechowywanych na wieszakach (ten sam typ wieszaków obok siebie ograniczy ich splątanie - patrz pkt. 2). Jeśli tych rzeczy jest szczególnie dużo, warto jednocześnie układać je np. kolorami (np. swetry od najjaśniejszych po najciemniejsze).

Jeśli dzielisz ubrania między kilka jednocześnie niedostępnych miejsc (choćby były to lewa i prawa strona szafy przesuwnej), rób to etapami. Np. jeśli zwykle zaczynasz ubieranie się od wyboru bluzki, dobrze, żebyś obok bluzek widziała dokładnie jakie spodnie i spódnice masz do wyboru. Okrycie (marynarkę/kardigan/płaszcz) i torebkę dorzucamy na kolejnym etapie, więc mogą się znajdować w drugiej szafie. Tak samo sukienki mogą wisieć w drugiej szafie (wtedy sukienka+okrycie+torebka mamy w jednym spojrzeniu).

PS.: Gdybym miała projektować szafę, użyłabym przejrzystych szklanych frontów, drzwi harmonijkowych lub tekstylnej kurtyny (mam kurtynę w obecnej szafie i sprawdza się wyśmienicie). W praktyce, drzwi przesuwne są najbardziej uciążliwe. W środku zrobiłabym dwie większe przestrzenie z drążkami do wieszania, a pomiędzy nimi wąski regał z półkami na składane rzeczy. Dół (70cm od podłogi) zajmowałyby szuflady o szklanych frontach (w tym wąska, z biżuterią) i półki z torebkami. Estetyczne i umożliwia ogarnięcie wszystkiego jednym spojrzeniem. Świetnym patentem jest regał typu cargo na buty.

2. Wieszaki

Wybierając wieszaki, postaw na jednorodne o uniwersalnym modelu.

Najlepiej sprawdzą się wieszaki w neutralnym kolorze, o obrotowej główce, nie za cienkie. Wyeliminuj z szafy cienkie metalowe wieszaki - pomijając wygląd i trwałość, łatwo plączą ze sobą i sprzyjają niszczeniu ubrań (grubsze wieszaki "rezerwują" sobą trochę luzu pomiędzy).
Uważaj też na drewniane wieszaki - są piękne, ale większość dostępnych na rynku jest za szeroka do damskiej odzieży przez co mogą ją uszkadzać, wybijając ramiona. Damskie wieszaki zwykle powinny mieć szerokość 40-41cm.

Jednolite wieszaki w szafie wprowadzają wrażenie ładu, a także są wygodniejsze, bo nie tak łatwo zaczepiają się o siebie. Wiadomo, że nie wszystko powiesisz na tych samych wieszakach (np czasem potrzeba wieszaka klamrowego) - ale wtedy staraj się umieszczać wieszaki razem, wedle typu (to znów pasuje do zasady wieszania ubrań kategoriami, z pkt1).

Solidne wieszaki z tworzywa kupisz od ok. 1zł/szt. Warto doinwestować garderobę!

3. Najfajniejsze na widoku

Wiesz, że nie jestem zwolenniczką magazynowania ;). Nie mniej, zwłaszcza jeśli ubrań masz sporo, organizacja garderoby powinna eksponować najlepsze ubrania w Twojej garderobie. Jeśli zamiast szafy pełnej pięknych, wzorzystych koszul, otwierasz najpierw szafę z bezpiecznymi sweterkami (które zwykle nosisz na co dzień) to po co najpewniej sięgniesz? No właśnie.

Jeśli masz do tego wystarczającą przestrzeń, możesz nawet "zatrudnić" manekina / wolnostojący drążek do ekspozycji wybranych ubrań. W ten sposób możesz też tworzyć "awaryjne" gotowce na wypadek braku porannej weny do ubierania.

Z kolei fajne, ale aktualnie nienoszone ubrania (wszelkie spoza sezonu) przemieszczaj do trudniej dostępnych, schowanych miejsc, gdzie poczekają na swoją kolej, bez zagracania sobą przestrzeni.

4. Półki opanowane

Jeśli projektujesz półki w swojej szafie, umieść je dość gęsto jedna nad drugą. Nie ma nic gorszego niż ograniczona ilość półek i piętrzące się na nich wieże ubrań, których nie sposób utrzymać w ładzie. Jeśli już masz półki z dużą przestrzenią (głębokie, wysokie), w głębi umieszczaj rzeczy nienoszone, spoza sezonu albo "losowe" (np. majtki, skarpetki) schowane do pudełek. Pomocne będą też podwieszane kosze  i przegrody - zwłaszcza przy długich regałach. W szufladach rzeczy możesz układać pionowo, by z góry widzieć całość zawartości. Ale do takiego układania bardzo przydadzą się specjalne organizery z gęstymi pionowymi przegródkami, żeby wyciągnięcie kilku rzeczy nie rujnowało całego układu. Swoją drogą te organizery możesz też wykorzystać przy przepastnych półkach, stawiając je jeden na drugim.

5. Pudełka i przegródki

Trzymasz wszystko w przypadkowych pudełkach (najczęściej tych po butach ;))? Cóż, ciężko o estetyczny wygląd szafy. Zainwestuj w komplet koszyków/ozdobnych pudełek, a przynajmniej w farbę w sprayu lub okleinę meblową. Półprzezroczyste pudełka z plastiku to też dobra alternatywa - zapewnią wgląd do zawartości i estetykę we wnętrzu szafy. Do płaskich butów (balerin, mokasynów, sandałów) świetnie sprawdzą się specjalne kieszenie, jak SKUBB od Ikea. Tak samo, jeśli bielizna zwykle żyje "w kłębie", podaruj jej przegródki do szuflady. Oprócz gotowych pojemników, sprawdzą się też przegródki docinane, jak Ikea HOFTA (już nieobecne w ofercie marki). To działa!

6. Biżuteria i dodatki

Jak zorganizować biżuterię? Wszystko zależy od jej charakteru. Drobną biżuterię (kolczyki, pierścionki, zawieszki) oraz biżuterię, która może uszkodzić się pod własnym ciężarem, najlepiej trzymać w przezroczystej kasetce z przegródkami. Naszyjniki, paski, szale i inne długie przedmioty polubią się z wieszakami (np. nakładką na drzwi szafy lub haczykami umieszczonymi na jej ścianie bocznej). Alternatywnie - apaszki i szale możesz zwijać w "gniazdka" i układać w płaskim pudełku - to też najlepszy sposób przechowywania krawatów. Torebki i akcesoria (w kasetkach) mogą leżeć też pod ubraniami w części wiszącej lub w pierwszej, specjalnie zaprojektowanej szufladzie. Ja swoje kolczyki organizuję na tablicy korkowej.

7. Duże lustro

Strojne lustro będzie zwieńczeniem garderoby, ale każde większe jest jej nieodzownym wyposażeniem. Może to być jedno skrzydło drzwiowe,  tafla naklejona wewnątrz drzwi szafy/przywieszona na pobliskiej ścianie lub wolnostojące lustro. Ważne, by mieć gdzie skontrolować pomysły, bez biegania na znaczne odległości.

Co jeszcze?

Gdy będziesz urządzać swoją garderobę, postaw na jasne kolory mebli - nie tylko wyglądają estetycznie, ale mniej widać na nich kurz ;). W szafach warto zamontować oświetlenie (listwy led) - najlepiej u góry, z frontu. Punktowe oświetlenie sufitowe nie dociera do ubrań idealnie, zaś światło umieszczone "na plecach" szafy bardziej utrudnia, niż pomaga. Światło słoneczne może powodować płowienie ubrań, więc poza dekoracyjnymi zasłonami czy roletą dzień-noc, okno warto zabezpieczyć specjalną folią UV.

Najciekawsze inspiracje zebrałam na specjalnej tablicy w Pinterest.

Nawet najlepsza organizacja nie zadziała bez odgracenia z zapychaczy i selekcji świetnych ubrań.

Tak się jednak składa, że przygotowałam dla Ciebie wspaniałego pomocnika!

1 Comment

  1. […] szafę kapsułową), powstaje z nich mnóstwo kombinacji na różne okazje. Widziałaś może mój poprzedni wpis? Jako ilustrację wykorzystałam moją garderobę. Pomijając 3 płaszcze i ciuchy sportowe (aka […]

Comments are closed.

Scroll to top