fbpx

Jak urządzić garderobę? 7+ zasad organizacji szafy

jak urządzić garderobę organizacja szafy
Każdej z nas zdarzyło się chyba zamarzyć o garderobie w stylu Carrie Bradshaw. I chociaż nie każda z nas ma możliwość wygospodarowania osobnego pomieszczenia, każda może czuć się wyjątkowo, otwierając swoją szafę.

Organizacja garderoby jak u specjalistek

Organizacja szafy czy garderoby będzie dużo przyjemniejsza, jeśli zastosujesz się do tych 7 zasad, a wprowadzić je możesz niezależnie od ilości ubrań i dostępnej przestrzeni :).

Do współtworzenia tego wpisu zaprosiłam Anię Dudzińską, ekspertkę od odgracania i organizacji przestrzeni, więc opowiem Wam o najlepszych praktykach z perspektywy stylizacji i organizacji, a razem podsuniemy kilka dodatkowych sztuczek i gadżetów.

organizacja garderoby porady ekspertki i stylistki

1. Twoja garderoba jest tylko Twoja

To może być tylko część drążka z jednej strony szafy i przylegające do niego półki, ale zadbaj, by w Twojej przestrzeni znajdowały się tylko Twoje ubrania. Konieczność codziennego „odfiltrowywania” nie swoich rzeczy wbrew pozorom kosztuje Cię sporo energii. Przede wszystkim zaś pozwoli Ci to zrealizować drugi punkt, tj. ...

2. Wszystko w jednym miejscu

Idealna sytuacja to ta, gdzie wszystkie swoje ubrania widzisz na jeden rzut oka. Stąd – wszystkie swoje ubrania trzymaj w jednym miejscu – jeśli nie w jednej szafie, to przynajmniej w jednym pomieszczeniu. O ile trzymanie okryć i butów w holu ma sens, to przechowywanie aktualnie noszonych ubrań w kilku pomieszczeniach (bo np. część sukienek wisi w szafie dziecka, główna szafa jest w salonie, a w sypialni zmieściła się tylko komoda) ogromnie utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie. Ciężko wtedy dostrzec połączenia między ubraniami i pamiętać o wszystkim, co masz, nie mówiąc o konieczności biegania po całym domu, by się po prostu ubrać.

Jeśli dzielisz ubrania między kilka jednocześnie niedostępnych miejsc (choćby były to lewa i prawa strona szafy przesuwnej), rób to etapami. Np. jeśli zwykle zaczynasz ubieranie się od wyboru bluzki, dobrze, żebyś obok bluzek widziała dokładnie jakie spodnie i spódnice masz do wyboru. Okrycie (marynarkę/kardigan/płaszcz) i torebkę dorzucamy na kolejnym etapie, więc mogą się znajdować w drugiej szafie. Tak samo sukienki mogą wisieć w drugiej szafie (wtedy sukienka+okrycie+torebka mamy w jednym spojrzeniu).

Jeśli musisz podzielić aktualnie noszone rzeczy na kilka miejsc, rób to konsekwentnie. Tzn, jeśli buty na obecny sezon są w przedpokoju, to wszystkie. W razie czego możesz zrobić w szafie wywieszkę z ich zdjęciami ;).

3. Na widoku to co fajne i codzienne

Cel jest taki: otwierasz szafę i widzisz same super ubrania, które możesz założyć.
Jednak żadna organizacja garderoby nie pomoże, jeśli szafę masz zagraconą ubraniami, które do Ciebie nie pasują i których nie chcesz / nie możesz już nosić. Takie „zapychacze szafy” generują tylko sztuczny ścisk i chaos. To ogromnie obciąża psychicznie oraz utrudnia Ci łączenie ubrań, które inaczej faktycznie nosiłabyś z przyjemnością, łącząc je na mnóstwo sposobów.

Chowaj też ubrania pozasezonowe (np. wykorzystując w tym celu tył głębokich półek), a rzadko noszone ubrania jak imprezowe sukienki itp. wieszaj w trudniej dostępnej części drążka.

Pozostawione na widoku, codzienne ubrania łącz kategoriami, by widzieć, co z danej kategorii masz do wyboru. Swetry obok swetrów, bluzki z długim rękawem razem, spódnice koło siebie. Jeśli ubrań danej kategorii jest szczególnie dużo, można je w ramach kategorii ułożyć kolorami. Jeśli góry i doły stylizacji uda się umieścić w swoim sąsiedztwie, zestawianie ich będzie jeszcze prostsze.

W porządkach w garderobie pomoże Ci mapa decyzyjna, którą stworzyłam, a która jest częścią darmowego workbooka.

Ubrania pozasezonowe możesz przechowywać poza główną szafą, np. w przestrzeni pod łóżkiem. Świetnie sprawdzą się duże, zbiorcze pojemniki, np. Ikea Skubb, a przy wyższych przestrzeniach - polskiej marki 4CONVY.

4. Na wieszakach co się da

Wieszanie ubrań to najwygodniejszy sposób przechowywania. Jeśli w obecnej szafie masz do dyspozycji tylko półki, rozważyłabym ich demontaż i wstawienie drążka. Na rzeczy wymagające złożenia (swetry) lub wygodniejsze do przechowywania w ten sposób (jeansy) możesz wykorzystać dół szafy lub dostawić jeden pion półek (drewnianych lub tekstylnych).

Wybierając wieszaki, postaw na jednorodne o uniwersalnym modelu – wprowadzą wrażenie ładu. Jeśli obecnie masz ich misz masz, postaraj się znaleźć jak najwięcej „kompletów” - już grupowanie takich samych wieszaków obok siebie sporo zmienia. Solidne wieszaki z tworzywa kupisz od ok. 1zł/szt. Warto doinwestować garderobę!

Najlepiej sprawdzą się wieszaki w tonacji szafy/skóry, o obrotowej główce, nie za cienkie. Cienkie metalowe wieszaki łatwo plączą ze sobą i sprzyjają niszczeniu ubrań (grubsze wieszaki "rezerwują" sobą trochę luzu pomiędzy). Z kolei drewniane wieszaki - choć piękne – zajmują sporo miejsca, a większość z nich jest za szeroka do damskiej odzieży przez co mogą ją uszkadzać w ramionach. Damskie wieszaki zwykle powinny mieć szerokość 40-41cm.

Ważne: jedna rzecz = jeden wieszak. Jedynym wyjątkiem są garnitury, choć tu spodnie też wolę trzymać osobno – wtedy łatwiej jest Ci kapsułowo mieszać je z resztą szafy. Wieszaki „piętrowe” np. na spodnie tylko pozornie oszczędzają miejsce, a są dużo mniej wygodne.

Jeśli Twoje sukienki są za długie, by swobodnie wisiały bez zamiatania dna szafy, użyj dwóch wieszaków. Jeden ubierasz tradycyjnie w ramionach, przez drugi (z poprzeczką) przewieszasz dół sukienki. Łączysz je, wykorzystując specjalne haczyki na wieszaki ("nawlekane" na główkę górnego wieszaka).

5. Półki opanowane

Głębokiej ubraniowej szafie towarzyszą zwykle równie głębokie półki. Jeśli już masz półki z dużą przestrzenią (głębokie, wysokie), ich organizacja będzie kluczowa. W głębi umieszczaj rzeczy nienoszone, spoza sezonu albo "losowe" (np. bieliznę, piżamy) schowane do pudełek. Dzięki temu z przodu szafy zyskasz bardziej funkcjonalne, „płytkie” półki na codzienne ubrania. Jednak wciąż by utrzymać sterty w ryzach, te nie powinny jednak spiętrzać więcej niż 5-6 ubrań, unikaj też stawiania 2 lub więcej stert obok siebie. Jeśli to niemożliwe, lepiej przestawić się na przechowywanie w organizerach, zwłaszcza pionowych z przegródkami, by wyciągnięcie kilku rzeczy (np. pustka między praniami) nie rujnowała całego układu. W szufladach też możesz układać ubrania pionowo, by z góry widzieć całość zawartości.

organizacja szafy

Organizery dobierz celowo pod wymiar zabudowy i przechowywanych rzeczy (np. zmierz złożone ubrania, by określić minimalną szerokość czy głębokość organizera). Zdecydowanie lepsze są sztywne organizery o sztywnych przegrodach. W szufladach można zamontować regulowane sztywne przegrody wykonane z bambusa lub tworzywa (wtedy szufladę najlepiej wyłożyć matą filcową).

6. Dodatki zorganizowane

Jak zorganizować biżuterię i akcesoria? Drobną biżuterię (kolczyki, pierścionki, zawieszki) oraz biżuterię, która może uszkodzić się pod własnym ciężarem, najlepiej trzymać w kasetce / specjalnej szufladzie lub poza szafą. Wytrzymałe, długie naszyjniki, paski i szale polubią się z haczykami na drzwiach lub ścianie bocznej szafy. Alternatywnie – apaszki i paski możesz zwijać w "gniazdka" i układać w płaskim pudełku z przegródkami - to też najlepszy sposób przechowywania krawatów. Torebki i akcesoria (w kasetkach) mogą leżeć np. na półce pod ubraniami lub obok stert na półkach.

7. Lustro w zasięgu

Strojne lustro będzie zwieńczeniem garderoby, ale każde większe jest jej nieodzownym wyposażeniem. Może to być jedno skrzydło drzwiowe, tafla naklejona wewnątrz drzwi szafy/przywieszona na pobliskiej ścianie lub wolnostojące. Ważne, by mieć gdzie skontrolować pomysły, bez biegania na znaczne odległości.

Gdybym miała projektować garderobę...

… wybrałabym szafy ze zwykłymi frontami do sypialni/przejrzystymi w garderobie lub użyłabym tekstylnej kurtyny. W praktyce, drzwi przesuwne są najbardziej uciążliwe. Półki umieściłabym z lewej strony (zrób tak, jeśli ubrania przeglądasz od lewej do prawej, wtedy z lewej strony powiesisz bluzki). Chociaż ciemne garderoby wyglądają bardzo elegancko, to przy jasnej szafie mniej widać kurz i jest jaśniej. Jeśli chcesz montować oświetlenie (listwy led), to u góry, z frontu. Światło umieszczone "na plecach" szafy bardziej utrudnia, niż pomaga. Przy otwartej garderobie typu walk in, okno warto zabezpieczyć specjalną folią UV, bo światło słoneczne może powodować płowienie ubrań.

1 Comment

  1. […] szafę kapsułową), powstaje z nich mnóstwo kombinacji na różne okazje. Widziałaś może mój poprzedni wpis? Jako ilustrację wykorzystałam moją garderobę. Pomijając 3 płaszcze i ciuchy sportowe (aka […]

Comments are closed.

Scroll to top