fbpx

Jak dobierać kolory ubrań?

Jak dobierać kolory ubrań i jak je łączyć? Odpowiedź na to pytanie zależy od Twojej urody i jest bardziej skomplikowana niż porady w jakich kolorach dobrze blondynce, a w jakich brunetce. Urody dwóch blondynek (itd.) mogą diametralnie różnić się od siebie, więc do ich urody będą pasować nawet zupełnie inne barwy. Zamiast tego, potrzebujesz określić: temperaturę, walor i kontrast swojej urody. Brzmi tajemniczo i skomplikowanie? Już tłumaczę.

Temperatura (odcień)

kolory ciepłe chłodne jak łączyć kolory które do siebie pasują
na górze paleta kolorów ciepłych, na dole chłodnych. Porównaj różnice w odbiorze odcieni

Każdy kolor ma ciepłe i chłodne odcienie. W ciepłych barwach wyczuwamy domieszkę słonecznej żółci, w chłodnych - błękitu.

Walor

kolory jasne głębokie łączenie kolorów ubrań
na górze kolory jasne, na dole głębokie

Walor czyli wysycenie światłem. Kolory jasne są świetliste i rozbielone; kolory głębokie są dociążone czernią.

Kontrast

kolory czyste zgaszone dobór kolorów ubrań do urody
na górze kolory czyste, na dole zgaszone

Kontrast w stylizacji ma dwa znaczenia.
W ocenie koloru możemy mówić o kolorach czystych i zgaszonych. Czyste kolory są intensywne, ostre, żywe. Kolory zgaszone są łagodniejsze, stonowane, jakby przybrudzone szarością lub beżem.

Ale kontrast możemy też tworzyć zestawiając ze sobą przeciwieństwa - kolory jasne i głębokie (w skrajnej wersji biel i czerń); kolory ciepłe i chłodne (zwłaszcza leżące na przeciw siebie na kole barw). A im przy tym te kolory są czystsze, tym kontrast będzie mocniejszy (porównaj wrażenie kontrastu między żółcią i niebieskim w palecie czystych i zgaszonych tonów).

Dobór kolorów ubrań do urody

polega na sprawdzeniu temperatury, waloru i kontrastu Twojej urody, a więc czy jest ona ciepła czy chłodna; jasna czy głęboka; czysta czy zgaszona. Dzięki temu możemy dobrać do urody kolory, które mają te same cechy co Twoja uroda, a więc harmonizują z Twoją urodą. A ponieważ kolory mają te same cechy, tworzą spójną paletę pełną zdobiących Cię połączeń.

Jeśli Twoja uroda jest chłodna, ciepłe tony podkreślą przebarwienia w skórze.
Jeśli Twoja uroda jest ciepła, chłodne barwy zabiorą jej złocisty blask.
Głębokie barwy przytłoczą jasną urodę,
a pastele "wypiorą" z wyrazistości urodę głęboką.
Czyste kolory i duże kontrasty zagłuszą subtelną, zgaszoną urodę,
a zgaszone kolory i mdłe połączenia zrobią szarą myszkę z urody czystej.

W jakich kolorach dobrze blondynce?

Krąży opinia, że blondynkom dobrze jest w pastelach, błękitach, różu, żywej czerwieni. Zobacz, że są to kolory jasne. I faktycznie, blondynki często mają jasne włosy, cerę, oczy, a więc często jasność w ich paletach będzie widoczna. Ale na tym nie koniec, bo do oceny musimy uwzględnić pozostałe cechy. Chłodnej, jasnej blondynce wciąż źle będzie w żywej, ciepłej czerwieni czy żółci. U ciepłej błękity wcale nie będą takie świetne. Zgaszonej blondynce będzie źle w żywych kolorach nawet jeśli są jasne (spójrz niżej na moje zdjęcie - ubrałabyś mnie w żywą czerwień lub szafirowy niebieski?). Blondynka, która ma dużo kontrastu w urodzie lepiej zniesie kontrastującą z nią czerń niż blondynka o niskim kontraście. A co, gdy blondynka ma ciemniejszy odcień blondu, blado-ziemistą cerę i ciemniejsze, szaro-zielone lub piwne oczy? Może się okazać, że zamiast kolorów jasnych woli wręcz te głębokie!

Podsumowując - w doborze barw nie skupiaj się na powierzchownym opisie Twojej urody, a raczej na tym, jak Twoja uroda reaguje na poszczególne palety barw.

jakie kolory dla blondynki łączenie kolorów ubrań jak dobierać
4 różne blondynki - choć pożyczą sobie pojedyncze barwy, każda jest inna i ma inną paletę i cechy (te zapisałam tak, by najważniejszą umieścić u góry). Ja to nr 3 ;).

Łączenie kolorów ubrań

O ile są kolory, które do siebie pasują szczególnie dobrze (np. czerwień i róż, fiolet i zieleń, błękit i beż), to kwestia jak łączyć kolory ubrań w szafie zależy przede wszystkim od Twojej urody. To Twoja uroda określa w jakich dokładnie kolorach jej dobrze i Twoje kolory swobodnie łączą się ze sobą, a Ty wyglądasz w tych połączeniach atrakcyjnie, nawet jeśli zupełnie nie sprawdziłyby się u innej osoby.

Które kolory Ci pasują?

Jestem ekspertką, stylistką i kolorystką z ponad 10-letnim doświadczeniem.
Pokażę Ci jakie cechy kształtują Twoją urodę i dobiorę najlepsze dla Ciebie barwy.

Scroll to top

Kupując przez Internet od przedsiębiorców [co do zasady] przysługuje Ci tzw. prawo do namysłu (odstąpienia od umowy w terminie 14 dni). Dostarczony produkt możesz zwrócić nie podając przyczyny.

Prawo do namysłu nie dotyczy jednak treści cyfrowych, które "z Internetu" pobierasz na swoje urządzenie. Mówiąc prosto - nie masz jak takiego produktu fizycznie "zwrócić" (bo jak? odsyłając e-mailem?) i zawsze możesz gdzieś przechowywać jego kopię.

Zaznaczając check-box, produkt otrzymasz natychmiast, ale nie będziesz mogła z niego zrezygnować.
Bez zaznaczenia zachowasz prawo do namysłu (gdybyś jeszcze chciała się namyśleć), ale produkt otrzymasz po 14 dniach, gdy to prawo wygaśnie.

Rezygnacja z prawa do namysłu nie oznacza, że nie możesz reklamować produktu w razie ewentualnych problemów :). Oznacza tyle, że jesteś pewna podjętej decyzji zakupu.

Dołącz do stylowego newslettera!
Czeka na Ciebie prezent - wyjątkowy stylowy workbook, z którym odmienisz swoją szafę :).

Poprzez zapis, zgadzasz się na przetwarzanie danych w celu wysyłki newslettera, w tym info handlowych. Zgodnie z polityką zawsze możesz się wypisać.