fbpx

Jak dobierać kolory ubrań?

Jak dobierać kolory ubrań i jak je łączyć? Odpowiedź na to pytanie zależy od Twojej urody i jest bardziej skomplikowana niż porady w jakich kolorach dobrze blondynce, a w jakich brunetce. Urody dwóch blondynek (itd.) mogą różnić się od siebie tak dalece, że do ich urody będą pasować zupełnie inne barwy. Nie wierzysz? Zajrzyj na koniec tego wpisu. Kolor włosów nie decyduje o tym, w jakich kolorach Ci dobrze. Zamiast tego, potrzebujesz określić: temperaturę, walor i kontrast swojej urody. Brzmi tajemniczo i skomplikowanie? Już tłumaczę.

Temperatura (odcień)

kolory ciepłe chłodne jak łączyć kolory które do siebie pasują
na górze paleta kolorów ciepłych, na dole chłodnych. Porównaj różnice w odbiorze zieleni!

Każdy kolor ma ciepłe i chłodne odcienie. W ciepłych barwach wyczuwamy domieszkę słonecznej żółci, w chłodnych - błękitu.

Walor

kolory jasne głębokie łączenie kolorów ubrań
na górze kolory jasne, na dole głębokie

Walor czyli wysycenie światłem. Kolory jasne są świetliste i rozbielone; kolory głębokie są dociążone czernią.

Kontrast

kolory czyste zgaszone dobór kolorów ubrań do urody
na górze kolory czyste, na dole zgaszone

W ocenie koloru możemy mówić o kolorach czystych i zgaszonych. Czyste kolory są intensywne, ostre, żywe. Kolory zgaszone są łagodniejsze, stonowane, jakby przybrudzone szarością lub beżem.

Ale kontrast możemy tworzyć dodatkowo do barw, zestawiając ze sobą przeciwieństwa - kolory jasne i głębokie (w skrajnej wersji biel i czerń); kolory ciepłe i chłodne (zwłaszcza leżące na przeciw siebie na kole barw). A im przy tym te kolory są czystsze, tym kontrast będzie mocniejszy (porównaj wrażenie kontrastu między żółcią i niebieskim w palecie czystych i zgaszonych tonów).

Dobór kolorów ubrań do urody

Dlaczego te cechy kolorów mają znaczenie? Ponieważ - to oczywiste - Twoja uroda także składa się z kolorów i je też możemy tak opisać. Twoja uroda jest ciepła czy chłodna; jasna czy głęboka; czysta czy zgaszona? Wiedząc to, możemy dobrać do urody kolory, które mają te same cechy, a więc harmonizują z Twoją urodą. A ponieważ kolory mają te same cechy, pasują do Ciebie i do siebie - tworzą spójną paletę pełną zdobiących Cię połączeń.

Zaś złe kolory....

Jeśli Twoja uroda jest chłodna, ciepłe tony podkreślą przebarwienia w skórze.
Jeśli Twoja uroda jest ciepła, chłodne barwy zabiorą jej złocisty blask.
Głębokie barwy przytłoczą jasną urodę,
a pastele "wypiorą" z wyrazistości urodę głęboką.
Czyste kolory i duże kontrasty zagłuszą subtelną, zgaszoną urodę,
a zgaszone kolory i mdłe połączenia zrobią szarą myszkę z urody czystej.

W jakich kolorach dobrze blondynce?

Często mówi się, że blondynkom dobrze jest w pastelach, błękitach, różu, żywej czerwieni. Zobacz, że są to kolory jasne. I faktycznie, blondynki często mają jasne włosy, cerę, oczy, a więc często jasność w ich paletach będzie widoczna. Ale czy zawsze to te same kolory?

Chłodnej, jasnej blondynce wciąż źle będzie w żywej, ciepłej czerwieni czy żółci. U ciepłej błękity wcale nie będą takie świetne. Zgaszonej blondynce będzie źle w żywych kolorach nawet jeśli są jasne (spójrz niżej na moje zdjęcie - ubrałabyś mnie w żywą czerwień lub szafirowy niebieski?). Blondynka, która ma dużo kontrastu w urodzie lepiej zniesie kontrastującą z nią czerń niż blondynka o niskim kontraście. A co, gdy blondynka ma ciemniejszy odcień blondu, blado-ziemistą cerę i ciemniejsze, szaro-zielone lub piwne oczy? Może się okazać, że zamiast kolorów jasnych woli wręcz te głębokie!

Podsumowując - w doborze barw nie skupiaj się na powierzchownym opisie Twojej urody, a raczej na tym, jak Twoja uroda reaguje na poszczególne palety barw.

jakie kolory dla blondynki łączenie kolorów ubrań jak dobierać
4 różne blondynki - choć pożyczą sobie pojedyncze barwy, każda jest inna i ma inną paletę i cechy (te zapisałam tak, by najważniejszą umieścić u góry). Ja to nr 3 ;).

Łączenie kolorów ubrań

O ile są kolory, które do siebie pasują szczególnie dobrze (np. czerwień i róż, fiolet i zieleń, błękit i beż), to kwestia jak łączyć kolory ubrań w szafie zależy przede wszystkim od Twojej urody. To Twoja uroda określa w jakich dokładnie kolorach jej dobrze i Twoje kolory swobodnie łączą się ze sobą, a Ty wyglądasz w tych połączeniach atrakcyjnie, nawet jeśli zupełnie nie sprawdziłyby się u innej osoby.

Które kolory Ci pasują?

Jestem ekspertką, stylistką i kolorystką z ponad 10-letnim doświadczeniem.
Pokażę Ci jakie cechy kształtują Twoją urodę i dobiorę najlepsze dla Ciebie barwy.

Scroll to top