fbpx

Skąd się biorą trendy?

Najnowsze trendy w modzie? To temat zawsze na czasie ;). Fast fashion osiągnęło w obecnych czasach istne apogeum. Nim zdążymy zakupić aktualną (?) modę, już jesteśmy bombardowane informacjami o nadchodzącej. Zawsze spóźnione, możemy się cieszyć zakupami przez miesiąc, gdyż później nadchodzą kolejne kolekcje. Oczywiście bardziej modne niż to, co już mamy.
No to co, zbankrutować?

Absolutnie nie. Tak samo, jak nie warto ograniczać się jedynie do „klasyki”. Idealnie skomponowana garderoba korzysta z aktualnej mody, ale robi to bardzo świadomie i wybiórczo. Zresztą – trendy da się przewidzieć i nosić, nawet bez lektury trend-raportów. Jak?

skąd się biorą trendy jak powstają trendy
trendbook by Peclers Paris

1. Trendy falują

Jeśli masz dobrą pamięć (albo dostęp do Internetu), bez problemu odkryjesz, że cały czas proponuje się nam te same hasła: paski, kratki, kwiatki, falbanki, wzory geometryczne, etniczne, egzotyczne, minimalizm, militaryzm, boho, barok, 60’s, 80’s …. Lista jest długa. Biorąc pod uwagę wszystkich projektantów na świecie, zawsze (!) mogłybyśmy znaleźć reprezentację dla każdego (!) możliwego trendu. Sęk w tym, że „na szczycie” ustala się trendy wiodące, które będą medialnie promowane, aż do ich wysycenia, ponieważ moda to również biznes i ogromne pieniądze (obejrzałaś dokładnie dokument „Wrześniowy numer”?). Wiesz skąd wiem, co może być modne? Po prostu zastanawiam się, czego już długo nie widziałam w mediach! Z pewnością trend pojawi się niedługo w atmosferze nowości.

Poza sezonowymi szałami nakręcanymi podążaniem za celebrytkami czy Instagramem (np. metaliczne tatuaże, wiązane baleriny czy limonkowa puchówka), trendy „żyją” jako wiodące do 7 sezonów.

2. Trendy są sezonowe

Ok, zdarza się, że cekiny czy gotycka czerń proponowane są na lato, a pastelowe kwiaty na jesień-zimę, ale zarówno paleta kolorystyczna, stosowane materiały, styl i zdobienia zwykle dopasowane są swoim charakterem do pory roku. Miętowy płaszcz podczas jesieni wyglądałby dziwnie, ale militarny trencz, nawet jeśli nieobecny w mediach, prezentuje się na miejscu. Prosty i darmowy sposób, by ubierać się modniej? Podziel swoją garderobę na sezonową. To działa!

3. Trendy są powiązane

Widzisz mnóstwo lat 90-tych w aktualnej modzie? Jeśli tak, to za chwilę prawdopodobnie pojawią się w modzie zniszczone jeansy, uniseks, męskie garnitury, chokery, kolczyki-koła, odkryte brzuchy, itd.. Lata 80-te? Cekiny, rockowa skóra, broszki i przypinki, bufy, tafta, lama i welur, golfy, poszerzone ramiona… .Tak jak napływ lat 70′ przyniósł nam jeans, frędzle, falbanki, kwiecistości i zamsz. Rada – ucz się historii mody. Oczywiście moda powraca w odświeżonej formie, ale wraca często całymi „kompletami” trendów.

4. Trendy wyrażają świat

Po ekonomicznym kryzysie w 2008, modę zdominowała stabilna „klasyka” lat 40. i 50..Fascynacja modą lat 20-tych w 2012-13 to modowe halo po „Wielkim Gatsby’m”, a obecna moda to dojście do głosu i wspomnienia urodzonych na przełomie XX i XXIw. i nowej estetyki w muzyce (np. Dua Lipa, Rihanna, Tove Lo, Charli XCX). Moda odpowiada na to, co kręci świat. Nadstaw ucho i słuchaj.

Scroll to top